Hangi Arama Motorları ?

Arama Motorları

Arama motorları web üzerinden istenilen bilgileri bulmamızı sağlayan tarama mekanizmaları olarak isimlendirilen çok geniş içeriği olan arama sitelerine verilen addır. Arama motoru platformlarında her zaman sorgulanan milyarlarca arama ve yüksek oranda arama piyasası paylaşımı ile Google çok büyük bir ilgiyi hak ediyor. En fazla kullanılan arama motorları Google, Yahoo, Bing dir.Çok fazla sayıda firmaların rekabet ettiği internet arama motorları sektörünün ilk sıralarda yer alan Google; Devamlı olarak istenmeyen sitelere karşı yeni algoritmaları geliştirip ve bu algoritmalarla arama motoruyla alakalı her geçen gün farklı bilgiler de paylaşılmaktadır.

Arama Motorları

Arama Motorları

Google’da ilk sıraya çıkmak için farklı yöntemlerin uygulanması, backlink türlerinin ne kadar sıklıkla ve çoklukla alınması gibi ve kaliteli linklerin nasıl siteyi yükselteceği ile ilgili artık hemen her web yöneticisinin bir fikri var. Microsoft’un desteğini ile Bing’de halen daha kendini geliştirmeye ve yaygın bir kullanıcı ağı yakalamaya çalışırken çok da başarılı bir performans göstermemektedir. Ziyaretçilerinin büyük bir çoğunluğu  Google ve diğer arama motorları karşısında Bing ‘in pek de iyi bir performans göstermemektedir..

Arama motorları iki türdür. İlki “dizinler” olan bu türün en önemli ve bilinen sitesi Yahoo arama motorudur. Diğeri ise “crawler´lar” olarak bilinen ve en çok kullanılan arama motoru Google ‘dir. Bu iki farklı arama motorundan ortaya çıkmış “hibrid” tür arama motorları da vardır fakat çok kullanım açısından ilk iki tür arama motorları daha fazla kullanılmaktadır.

Arama Motorlarının çalışma prensibi

Arama motoru nasıl çalışır, neye bakar, nasıl gelişir gibi sorulan sorular, algılamamız açısından iyi sorulardır ve bu rekabet ortamında bir adım önde olamaya zorunlu kılar. Bütün arama motorlarının sizin anahtar kelimeniz için sunduğu liste farklı olabilir. Bu sebepten tek tek her bir arama motorunu sorgulayıp arama terimini veya kelimelerinizi sorgulayıp veya birden fazla siteyi araştırarak çıkan bilgileri görebilirsiniz.
Crawling metodu: Aranılan bilgilere erişmek için belli linkleri takip eder.

Indexing:Hangi tür bilgilerin olduğunu  ve içeriği takip ederek hangi sitlerde olduğunu indeksler.

Ranking: Aranan Bilgilerin yapılan arama sorgusu için en doğru sonuçlara göre sıralanır.

Displaying: Bulunan içerikler için en etkili şekilde bulur.

Serving: Arama sorgularını düzenler, içeriği bulur ve sonuçları döker.

 

En Fazla Kullanılan Arama Motorları

 

Google aramam motoru,Google, günümüzde çok fazla  kullanıcıya sahiptir. Arama motoru Pazar payının %65.6′sına onundur. Geliştirilen algoritmalar ve güncellemeler ile arama kriterleri değiştirilen Google, SEO kriterlerinin de öncüsü olmakta ve sektöre yön vermeyi sağlayan en önemli değişkendir.

 

Bing aramam motoru,Microsoft tarafından geliştirilen bir arama motorudur. 58 dilde kullanılabilmektedir. Web sitelerinin alt başlıklarla desteklenmesini sağlar.

 

Yahoo arama motoru!,Internette  en çok ziyaret edilen 4. sitesidir. E-mail hizmetlerinin yanında, iş bulma, borsalar ve hisse bilgileri, haber arama ve oyun gibi olanakları da sunmaktadır.

 

 SEO Kriterleri ve Arama Motorları

 Kullanıcıların her gün arama motorlarında sorguladıkları aramalar optimizasyon  kriterlerinin sonuçlanmasında rol oynuyor. İnsanların en fazla aradıkları kelimelere göre algoritmalar belirlenmekte olup, arama motorları kriterlerini kuvvetlendiriyor.

Arama Motoru Optimizasyonu ya da Seo tabir edilen işlemler; Google Arama Motoru için uğraştırıcı ve diğer arama motorları ile karşılaştırıldığında ise Google Seo şu anda içlerinde en fazla karmaşık algoritması olanıdır. Unutulmaması gereken bir konu da SEO işlemi sadece arama motorları için değil, internet kullanıcılarının faydalanacağı şekilde olmalıdır.

 

Arama Motorları