E-ticaret Sitesi Açmak İçin Neler Gereklidir?

Son yıllarda popülerliği günden güne artan elektronik ticaret, ya da daha çok bilinen adıyla e-ticaret, ticari işletmelerin mağazalarında sattıkları ürünlerin internet üzerinden satışa sunulabilmesi için gereken yazılım, tasarım, ödeme sistemleri, sunucu ve donanım hizmetlerini kapsayan sistemler bütünüdür.

Elbette internetten satış yapabilmek için birtakım prosedürleri yerine getirmek gerekir. Her şeyden önce şirket sahibi olmalısınız. Bu noktada bir zorlama bulunmuyor, şahıs, anonim ya da limited şirket olabilir. Bunun yanı sıra sahip olmanız gereken bazı evraklar da bulunuyor.

Şirket Sahibi Olmalısınız

Giriş kısmında bahsettiğimiz gibi e-ticaret için her şeyden önce şirket sahibi olmanız gerekiyor. Bunun sebebi yaptığınız satışları faturalandırabilmek ve vergisini ödemektir. Bu konuda yasal haklarınızdan faydalanabilmeniz için verginizi ödemelisiniz.

Sanal Pos

Elbette bir e-ticaret sitesinde en çok tercih edilen ödeme yöntemi kredi kartı ile ödeme yapmaktır. Havale ya da EFT işlemleriyle uğraşmak istemeyen müşteriler, ödemelerini doğrudan kredi kartlarıyla yapabiliyorlar. Ancak bunun için bankanıza sanal pos başvurusu yapmanız gerekiyor. Bu nokta bankadan olumlu ya da olumsuz cevap almak işletmenize bağlıdır. İstenilen belgeleri eksiksiz sunduğunuzda ve şirketinize dair herhangi bir sorun olmadığında genellikle kolaylıkla sanal pos hizmetini alabiliyorsunuz.

E-ticaret Sitenizde Sunmanız Gereken Evraklar

Sitenizde mutlaka; gizlilik sözleşmesi, üyelik sözleşmesi, mesafeli satış sözleşmesi ve iade/iptal koşulları gibi birtakım yasal zorunluluklarınızı görünür bir biçimde sergilemelisiniz. Bu belgeler, müşterilerinizin görebileceği, kolaylıkla ulaşabileceği bir yerde (genellikle ana sayfanın en altında) olmalıdır.

 

Seo Hizmeti ve Google Reklam

Seo Hizmeti ve Google Reklam

Havale/Eft ve Kapıda Ödeme Sistemleri İçin Gerekli Bilgiler

Kredi kartıyla ödeme yapmak istemeyen müşterileriniz için havale ve EFT seçeneklerini de sunmanız gerekiyor. Bunun için yine ilgili bankanıza şirket bilgileriyle başvurarak bir şirket hesabı oluşturmanız yeterli. Kapıda ödeme sistemini ise çalıştığınız kargo şirketine yapacağınız bireysel başvuruyla alabilirsiniz. Bunun için yine sizden istenen şirket bilgilerinizi eksiksiz olarak sunabilmeniz gerekmekte.

Online sipariş

Yukarıda maddeler halinde listelediğimiz yükümlülükleri yerine getirdiğiniz takdirde kendi e-ticaret sitenizi açabilir, hemen online sipariş almaya başlayabilirsiniz. Kendi e-ticaret sitenizi açarak bir yandan mağazanızda satışlar yaparken bir yandan da daha uzak mesafeli müşterilere hitap ederek kazancınızı katlayabilirsiniz.

E-Ticaret Sitesi

E-Ticaret Sitesi Nedir? Nasıl Olmalıdır?

İşletmeler ile tüketicileri bir araya getiren, online alışveriş işlemlerinin gerçekleştirilmesini sağlayan sitelere e-ticaret siteleri denir. E-ticaret sitesi, fiziksel bir mağazada bulunan veya gerçek firmalardan tedarik edilmiş ürünlerin internette yayınlanması ve çeşitli online ödeme sistemleri yardımı ile alışverişlerinin gerçekleştirilmesini sağlamaktadır. Bugün, internette alışveriş yapılabilen her site bir anlamda e-ticaret sitesi olarak kabul edilir.

 Profesyonel e-ticaret

Özellikle KOBİ işletmeleri başta olmak üzere, her ölçekten üreticiler, toptancılar ve pazarlamacılar ürünlerini internet üzerinden satışa sunmak istediklerinde, profesyonel e-ticaret yazılımlarını kullanmaktadırlar. Bu e-ticaret yazılımları, internette alışveriş yapılabilmesi için gerekli olan tüm özelliklere sahip hepsi bir yerde paketlerdir. Peki, bir e-ticaret sitesi nasıl olmalıdır:

Güvenli Olmalıdır

Güvenli Olmalıdır. Her şeyden önce, e-ticaret sitesinin tüm güvenlik önlemlerinin alınmış olması gerekmektedir. Sitenin sunucularında herhangi bir sorunla karşılaşmamak için özellikle altyapısı sağlam firmalarla çalışmaya dikkat edilmelidir. Aldığınız hizmetin, saldırı ve tehdit gibi durumlara karşı güvenlik önlemleri sağlamasının yanı sıra, düzenli olarak yedekleme özelliğinin bulunması da büyük önem arz etmektedir. Öte yandan, ödeme sayfalarında müşterilerin kart bilgilerinin güvenliğini sağlayabilmek adına en az 128bit ya da bir üst versiyonu olan 256bit SSL şifreleme sistemi kurulu olmasına dikkat etmelisiniz.

Arama Motoru ve SEO

                Arama Motoru İlişkisi İyi Olmalıdır. E-ticaret sitenizin çeşitli Google modüllerini kullanılabilmesi gerekir. Örneğin, otomatik Google Site Haritası oluşturabilmeli ve bu Site Haritasının Google ve diğer arama motorlarınca tanınabilir olması önemli bir etkendir. Sitenizi ziyaret eden kullanıcıların davranışlarını ve eğilimlerini detaylı olarak görebileceğiniz Google Analytics eklentisinin olması sitenizi nasıl kullandıklarını görmenizi sağlayacaktır. Öte yandan, örnek vermek gerekirse, XYZ Ürününün Fiyatları başlıklı bir yazının bağlantısı, www.siteadi.com/23kj78nl gibi karmaşık olmamalı, www.siteadi.com/xyz-urununun-fiyatları şeklinde arama motorlarının seveceği şekilde olmalıdır.

eticaret

eticaret

Web  Tasarım

                Geliştirilebilir Tasarım Özellikleri Olmalıdır. Kullandığınız e-ticaret yazılımı, yazılım firması tarafından düzenli aralıklarla geliştirilmelidir. Bununla birlikte, özellikle sitenin tasarımı başta olmak üzere, siz de sitenizde küçük değişiklikler yapabilmelisiniz. Şunu aklınızdan çıkarmayın, bugün sahip olduğunuz ve gözünüze hoş ve kullanışlı gelen bir site kısa zaman içinde demode hale gelebilir.

Yönetim Paneli

                Yönetim Paneli Kolay Olmalıdır. Bir e-ticaret sitesinde en sık üç alan kullanılır. Bunlar; ürün ekleme, sipariş kontrolü ve kargo takibidir. Bilhassa bu alanların, rahat ve kolay kullanılabilmesi gerekmektedir.