Internetten para kazanma yolları

Web Sitesinden Nasıl Para Kazanılır?

İnternet üzerinden para kazanmak hangimizin hayali olmamıştır ki? Çünkü “oturduğu yerden para kazanma” düşüncesi birçok insanın kulağına hoş gelir.

Ne var ki, küçük istisnalar dışında emeksiz para kazanmanın imkansız olduğunu hepimiz biliyoruz. Web sitesinden para kazanma hayalleri kurarken bu gerçeği aklımızda tutmalıyız.

Yaptığımız web sitesi orijinal bir fikir taşıyorsa ve insanların gerçek bir ihtiyacını karşılıyor ise elbette uzun vadede gelir sağlaması oldukça olasıdır. Ancak bunun için yoğun bir çaba harcamanız gerektiğini bir kez daha hatırlatmalıyız.

Herkesin ilgisini çekebileceğini düşündüğünüz bir web sitesi kurduktan sonra artık bu siteden para kazanma yollarını araştırma başlayabiliriz. Peki en iyi yol hangisidir? Bu sorunun kuşkusuz kesin bir cevabı yok, ancak seçenekleri inceledikten sonra web sitenizin hedef kitlesi, tarzı ve içeriğine göre en iyi para kazanma stratejisini oluşturabilirsiniz.

Kurduğunuz web sitesinden para kazanmanın bazı yollarını aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

Google AdSense

Reklamdan kazanç elde etmek isteyenler için en bilindik ve güvenilir yol budur. Bunun nedeni açık. Kurulduğu günden beri her daim kendini geliştiren Google, kullanıcılar üzerinde güven bıraktı. Ayrıca belirli kurallara uymak şartıyla isteyen herkesin kolayca AdSense reklamı alabilmesi de en büyük avantajlardan.

Google, AdSense ile web site sahipleri ve reklam verenler arasında bağlantı kurar. AdSense’e başvurduktan sonra onay alırsanız sitenize ilgili kodlara yerleştirerek firmalardan reklam çekebilirsiniz. Reklamlara her tıklandığında Google size belirli bir pay öder; 100 dolara ulaştığınızda paranızı çekebilirsiniz.

AdSense reklamlarını şu şekilde sitenize ekleyebilirsiniz:

  • AdSense reklamını sitenize eklemek için öncelikle Google’ın reklam kurallarını bilmelisiniz. Sitenizin google.com/adsense/policies sayfasındaki kurallara uygun olduğunu düşünüyorsanız ikinci aşamaya geçebiliriz.
  • google.com/adsense adresine girin. “Başvurmak için buraya tıklayın” düğmesine tıkladıktan sonra çıkan formu doldurun ve “Bilgiler Gönder”e tıklayın.
  • Reklam başvurunuzun onaylanıp onaylanmadığına dair e-mail birkaç hafta sonra gelecektir. Onaylandıysa size gelen mailin içindeki HTML kodunu sitenizde istediğiniz yere yerleştirin.

 

  • Tıklama başına yaklaşık 0,03-0,05 dolar gibi bir ücret alınmaktadır. 100 dolara ulaştığınızda adresinize çek yollanır; bu çekle paranızı bankadan alabilirsiniz.

 

Google AdSense, bir web sitesi sahibi için gelir sağlamanın en güvenilir ve basit yollarından biridir. Örneğin gönderilen çekin en fazla 40 gün sonra size ulaşacağı taahhütü vardır. Öte yandan, tıklama başı ücretlerin düşük olması, AdSense’in dezavantajlarından biri olarak kaydedilebilir.

Criteo

İnternet reklamcılığı pazarının genişlemesiyle birlikte iyi bir alternatif olarak göze çarpan Criteo, sayısız firmaya hizmet veriyor.

Criteo’dan reklam almak için yüksek bir hit sayısına sahip olmanız gerekiyor, ancak bu sayede iyi kazançlar elde etmeniz mümkün.

Ayrıntılı hedeflendirme sistemiyle Criteo, kullanıcıların daha önceden girdiği web sitelerini çerezlere dayanarak biriktiriliyor ve bu portföyden yola çıkarak kişiye özel reklamlar gösteriyor.

Bu sistemin temel avantajı, kişinin ilgi alanlarına hitap eden reklamları tıklama potansiyelinin daha yüksek olması. Ziyaretçilerin rasyonel ve ayrıntılı bir şekilde kategorize edilmesi haliyle etkileyici sonuçları da beraberinde getiriyor, dolayısıyla kazançları yükseltiyor.

Gittigidiyor Reklamları

Türkiye’nin en büyük alışveriş sitelerinden biri olan Gittigidiyor’la iş ortaklığı da web site sahipleri için ideal seçeneklerden biri.

Sistem temelde AdSense’e benziyor. https://aff.gittigidiyor.com/aff/register.jsf sayfasından reklam almak için başvurabilirsiniz.

Özel Reklamlar

Ziyaretçi sayınız çok artmaya başladığında artık herhangi bir aracı olmadan direkt reklam almaya da başlayabilirsiniz.

Örneğin günlük 5000-10.000 civarı ziyaretçiye sahipseniz reklam vermek istediğiniz firmalarla görüşerek onlara ortaklık teklif edebilirsiniz. Bu sayede aracı kurumlara herhangi bir pay ödemeden çok daha yüksek kazançlar elde edebilirsiniz.

Burada önemli olan, sitenize gelen ziyaretçi kitlesiyle reklamını yayınlamak istediğiniz firma arasında tam bir uyum olması. Web sitenizin spesifik bir teması varsa bu hedefleme daha da kolaylaşır. Örneğin sağlık, otomobil, diyet, kişisel gelişim vs. konular reklam vermek için idealdir; zira ziyaretçi ve ürün arasında ayrılmaz bir ilişki vardır.

Bir başka nokta ise sitenizin ilgili kitlesinin aynı zamanda bu ürünleri almaya ne derece istekli olacağı bilgisine ulaşmaktır. Bu yüzden dijital reklam istatistiklerine bakarak ön araştırma yapmak faydalı olacaktır.

Satış Ortaklığı Sistemi (Affiliate Marketing)

Dijital pazarlama alanında getirisi en yüksek sistemlerden biridir.

Bu sistemle reklamını verdiğiniz bir ürünün satın alınması durumunda satış başı komisyon alırsınız.

Fazla sermaye gerektirmemesi bu sistemin en büyük avantajlarındandır. Ayrıca satıcı siz olmadığınız için ürünle ilgili sorumluluğunuz yoktur bu sayede sadece pazarlamaya odaklanabilirsiniz.

Ancak elbette getirisi yüksek olan bir sistemin gerektireceği emek de bir o kadar yoğun olacaktır. Öncelikle web sitenizin belirli bir amaca yönelik olması, dahası orijinal olması gerekir. Önünüzde aynı yüzlerce rakibiniz olacaktır ve bu piyasada rekabetin çok kolay olduğu söylenemez.

Pazarlayacağınız ürünleri de bu sitenin ruhuna uygun olarak titizlikle seçmelisiniz. Hangi ürünlerin ne tür sitelerde satılabildiğini anlamak için tecrübelerden yararlanmalısınız.

Ayrıca pazarda gelişen yeni yöntemleri durmadan öğrenmeye ve bilgilerinizi güncellemeye devam etmelisiniz.

Web sitenize ise yoğun içerik girmelisiniz. Bu hem ürünleri tanıtmak hem de arama motor optimizasyonu açısından faydalı sonuçlar getirecektir.

Kuşkusuz iş ortaklığı, uzun ama bir o kadar da keyifli bir yolculuk olacaktır. Bu yolda dikkatli olmanız gereken bir başka husus ise kısa zamanda astronomik kazançlar vadedenlere kulak çevirmektir. Belki birkaç istisna dışında hiçbir web sitesi bir gecede servet getirmemiştir. Yine de sabırlı olarak ve durmadan araştırarak güzel gelirler elde etmeniz mümkündür.

 

Internetten para kazanma yolları