Kurumsal SEO Hizmetler Ve Seo Nedir

Ana Sayfa » Kurumsal SEO Hizmetler Ve Seo Nedir
Kurumsal SEO Hizmetler Ve Seo Nedir2016-10-28T02:22:49+00:00
  • kurumsal Seo

Web sitesi, internet çağında bir şirketin kalitesini gösteren bir turnusol kağıdı haline gelmiştir. Kurumsal şirketlerin ise web site sahibi olması artık sadece bir ihtiyaç değil, bir zorunluluktur.

Yeni Türk Ticaret Kanunu yasalarına göre de vergi levhası bulunan iş yerlerinin web sitesi sahibi olması hukuken de zorunlu kılınmıştır.

Günümüzde kurumsal şirketlerin bir web sitesine sahip olması, güvenilirlik ve itibarın en önemli göstergelerinden biridir. Bir firma hakkında bilgi almak istediğimizde çoğunluğumuzun ilk yaptığı şey, o firmanın web sitesine göz atmaktır. İşte bu aşama, potansiyel bir müşteriyi markaya bağlamak için ilk aşama sayılabilir.

Bu aşamada firmanın web sitesi, ziyaretçisini ilgi çekici bir şekilde karşılamalıdır. Firma hakkındaki bütün bilgiler kısa ve öz olarak bulunabilmeli; kurumsal şeffaflığıyla web sitesini gezenlere güven aşılamalıdır. Örneğin firmanın iletişim bilgilerinin net bir şekilde verilmesi en önemli noktalardan biridir.

Kısacası kurumsal web sitesi olmaksızın bir şirketi düşünemeyeceğimiz kesindir.

Peki bir web sitesini “kurumsal” yapan nedir? Kullanıcı dostu bir kurumsal web sitesinin taşıması gereken niteliklerin şunlar olduğunu söyleyebiliriz:

Site tasarımı: Kurumsal web sitesi hazırlanırken öncelikli olarak göz önüne alınması gereken unsur kurumsal kimliğiniz olmalıdır. Kurumsal kimlik ise karşıladığınız hizmet veya ürün, hedef kitleniz, misyonunuz gibi etkenler göz önüne alarak oluşturulur. Örneğin çocuk ürünleri satan bir firmaysanız web sitenizde çok ağırbaşlı renkleri kullanmanız uygun kaçmayabilir. Grafik ve renk çalışmaları bu ölçü ışığında oluşturulmalıdır.

Logonuz şirketin ruhunu yansıtmalıdır. Dikkat çekici ama abartılı olmayan bir logo, insanları psikolojik olarak olumlu etkileyecek ve marka güveni sağlayacaktır. Logo, arka plan ve menü renkleriyle uyum içerisinde olmalıdır. Ahenk içinde olmayan bir web sitesi, ziyaretçilerin dikkatini dağıtır ve bir an önce siteden çıkma isteği yaratır.

Bir başka konu ise sitenin kullanım kolaylığıdır. Menüler, ziyaretçinin aradığı bilgiye en kolay şekilde ulaşabileceği şekilde tasarlanmalıdır. Bütün kullanıcılar bir web sitesine girdiğinde zamanını gereksiz yere harcamadan aradığını bulmak ister. Bu yüzden gereken bütün bilgilerin varlığı gibi bu bilgilerin en pratik kategorizasyonla siteye dağıtılmış olması da hayati önem taşır.

Tasarımda bir başka önemli nokta da sadeliktir. Günümüzde abartılı flash animasyonlar, javascriptler, arka plan müziklerinden ziyade içeriği öne çıkaran web siteleri tercih edilmektedir. Zira kullanıcının talebi görüntü değil içeriktir, kiarama motorlarının ön plana çıkardığı siteler de bu yönde olduğu için trend sadelik yönündedir. Bu konuda bir başka nokta da metinlerin ekran genişliğinin 2/3′ünü aşmamasıdır, aksi halde ziyaretçilerin gözü yorulacaktır. Gözü yoran bir tasarım, siteden uzaklaştıracağı gibi kalitesizlik algısını da yerleştirebilir.

İçerikler: Kurumsal bir web sitesi, içerik bakımından da açıklayıcı ve zengin olmalıdır. Web sitesinin ana sayfasına daha ilk girildiği anda sunulan ürün veya hizmetin tanımını açık ve seçik bir şekilde ziyaretçiye tanıtabilen bir web sitesi, başarının en önemli kriterlerinden birini yerine getirmiş demektir.

Şirketiniz ile ilgili tüm bilgiler sitenizde bulunmalıdır. Özellikle iletişim kısmında adresin açık bir şekilde tarif edilmesi ve hatta Google Maps gibi hizmetler vasıtasıyla şirketin konumunun netleşmesi kurumsal güvenilirliğini pekiştirecektir.

Ayrıca ziyaretçilerin etkileşim alabilmesi için iletişim formu olmalıdır.

İnternet sitesinin içerik açısından sıkça güncellenmesi gerekmektedir. Web sitesinin dinamik olması hem kurumsal imaj hem de arama motor optimizasyonu bakımından birçok faydası vardır. En son girilen birkaç sene önce içerik girilen bir web sitesinin ziyaretçide şirketin yeterince aktif olmadığı bir düşünce doğabilir. Arama motorları ise bu tarz siteleri yeterince aktif olmadığı için geriye iter.

Sitenin mümkün olduğunca güncellenmesi için herkesin anlayabileceği bir şekilde kullanılabilen bir yönetim paneli gerekir. Panelin karmaşık olmaması zamandan tasarruf ve daha çok içerik demektir.

Domain, hosting ve teknik ayrıntılar: Kurumsal bir web sitesi kurmak için kaliteli bir hosting firmasıyla çalışmanız gerekir. Tasarruf için ucuz hosting firmalarıyla çalışan birçok şirket, uzun vadede çok daha zarara girmiştir. Örneğin ana bilgisayarın durmadan kapanması, web sitenizin hata vermesine sebep olacaktır. Sonuç olarak, bu durum siteye ulaşılmayan süre içinde ziyaretçi kaybı yaşamanıza, reklam verdiyseniz bu reklamların ziyan olmasına sebep olacaktır.

Aldığınız domain ise mümkün olduğunca kısa tutulmalı, SEO’ya uygun olmalıdır. Domain konusunda akılda kalıcılık anahtar kriterdir.

Bunların dışında gözetilmesi gereken diğer teknik unsurları da şu şekilde sıralayabiliriz:

Web sitesi tüm tarayıcılara uyumlu olmalıdır, w3 standartlarına uygun kodlanmalıdır.

Arama motoru optimizasyonu kriterlerine uygun olmalıdır. Domain, meta-tag, description, link yapısı ve birçok konuda SEO dostu bir site daha çok öne çıkacaktır. Ayrıca siteyi ağırlaştırıcı bütün unsurlardan kaçınmak gerekir.

Bütün bu kriterlere dikkat edildiğinde kurumsal olarak şık görünen ve aynı zamanda işlevsel bir web sitesine sahip olmanızın önünde hiçbir engel kalmayacaktır.

 

SEO NEDIRSEO Nedir ?

SEO Nedir, arama motoru optimizasyonudur.

SEO Nedir , internette görünür olmaktır.

SEO, yükselmektir.

SEO, daha fazla müşteri demektir.

SEO, daha çok satış demektir.