Seo uzmanı Seo optimizayonu için nasıl çalışır?

Kelime anlamı arama motoru optimizasyonu olan SEO, internet sitesizinize girenlerin ulaşmasını hızlandıran önemli bir durumdur.

Seo uzmanı nasıl çalışır?

Google ve Yandex gibi arama motorlarında internet sitelerinin optimizasyonunu yapan uzman kişilere SEO uzmanı unvanı verilir.

.SEO uzmanı  Google optimizasyonu yapan kişilerde denebilir. Bunun sebebi; Dünyadaki arama motoru kullanım oranlarına bakarsak Türkiye’deki internet marketi arama motoru olarak Google’ın tıklanma oranlarının %96’larda olması, SEO çalışmasının da Google odaklı olarak olması gözükür.

SEO çalışmaları daha öncelerde, yapılan işlemler backlink odaklı olduğunu görmekteyiz. Google’ın algoritmalarında devamlı güncellemesi ile arama sonuç kalitesini arttırıcı çalışmalar yapması sonucunda optimizasyon ile daha fazla önemi çıkmıştır. Bundan böyle SEO olayını internet sitesinin site içi ve site dışı seo çalışması olmak üzere 2 bölümde yapılmaktadır.

Seo uzmanı site içi optimizasyon yaparken dikkat edilmesi gereken bir çok kural vardır. SEO çalışması genellikle sitenin başlık bulunması, meta içeriği ve anahtar kelimelerine bakılarak dikkat etmelidir. Google’ın Seo çalışmalarında arama sonuçlarında dikkat ettiği önemli 3 nokta belirlerken iyi bir inceleme mutlaka yapmanız gereklidir.

İnternet sitenizi ziyaret eden kişinin hangi arama sorgularından sizi bulduğu ve en çok hangi sayfalarınızda zaman geçirdiğine dair veriyi okuyup analiz etmek iyi bir sonuç sunabilir. Seo uzmanı olarak Google Analytics kullanımı konusunda bilgili olmanız gerekmektedir, analiz yaparken çok fazla işinize yarayacak ve kolaylaştıracaktır. Mesela, internet sitenizde herhangi bir sayfaya gelen ziyaretçinin hangi konularda zaman geçirdiği ve ilgili içerikleri nasıl bulduğu Google dönüşüm hunilerini kullanarak bulunabilmektedir.

Arama sonuçlarında sıralama yapılırken web sitelerinin içeriklerine de  önem vermektedir. SEO uzmanı olmak için kaliteli ve faydalı içeriğin ne olduğunu anlamak ve buna göre seo optimizasyonu yapmak gerekir. Sitenizi okuyucuların gözünden bakmanız ve iyi bir okur yazar gibi olmalı, yazılan içeriği siz okumuş olsaydınız güzel bulur muydunuz? Sorusuna Evet olarak yanıt verebiliyorsanız iyi bir Seo uzmanı olma yolundasınız. Belki hatalı yazılmış bir makaleyi okuduktan sonra doğru şekilde yeniden yazabilmelisiniz.

SEO çalışması kapsamında yapılacaklar;

Profesyonel SEO çalışması ve kaliteli içerik Desteği:
SEO aslında öncelikle içeriğinizle başlar içeriği olmayan veya içeriği iyi ayarlanmamış web sayfalarını arama motorlarında öncelikle Google’da sıralamalarda ilk sayfaya çıkarmak çokta mümkün olmamaktadır.

Site içi seo optimizasyonu:
En fazla bilinen arama motorları üzerinde rakiplerinize göre kalıcı bir seo başarısı istiyorsanız internet sayfanızı google arama motoruna ve ziyaretçilere göre optimize edilmeli veya seo uzmanı aracılığı ile bu sorunları düzenlemek gerekmektedir. Seo hizmeti öncesi mutlaka web sayfanızı optimize etmek gerekmektedir. Sayfa hızı, içerik kod oranı, site içi bağlantılar ve özel konularda seo uzmanı hizmetleri verilmektedir.

Anahtar Kelime Analizi:
Web içeriğinizde anahtar kelimelerinizi bulup ve size hangi anahtar sözcüklerin yükselteceğini bilmeyebilirsiniz. Seo hizmeti içerisinde bu konuda seo uzmanı yardımcı olmaktadır. Özel araçlarla ilgili hedef kitlenizi ve anahtar kelimeleri bulup işleri bu duruma göre ayarlamaktadır. Artık web siteniz ile alakalı hedeflenen kitle ile arama motorları buluşmaktadır.

Sosyal Medya optimizasyonu:
Firma bilinirliğinizin artmasına üzerine yapılan özel sosyal medya çalışmalarını içerir. Firma değerinin artmasına istinaden kesinlikle bir seo uzmanı olarak sosyal medyada özel paylaşımlar ile bilinirliğini de arttıracaktır. Kısacası sosyal medyada seo çalışması ve paylaşımlar site dışı seo çalışmalarından birisidir. Seo uzmanı her zaman bunun takibini ve çalışmalarını bu yönde yapmaktadır.